• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Netopýři v zimě

Netopýři a vrápenci patří do řádu letounů. Letouni jsou jediní savci na Zemi, kteří aktivně létají. Naši netopýři se podobně jako zpěvní ptáci živí hlavně hmyzem. Ptáci chytají hmyz ve dne, netopýři v noci.


Foto: Jaroslav Veselý
Aby hmyz potmě našli, používají tzv. echolokaci. Tlamkou, případně nosem, vydávají ultrazvukové signály, které přijímají po odrazu od kořisti velkýma až obrovskýma ušima. Polohu hmyzu dokážou určit s přesností na cm. Létání je energeticky nesmírně náročný způsob pohybu. Proto netopýři šetří energii, jak to jen jde. Přes den, kdy spí, upadají do stavu strnulosti. Sníží tělesnou teplotu, tepovou frekvenci i počet dechů.

V zimě hmyz jako zdroj potravy nepřipadá v našich zeměpisných podmínkách v úvahu. Hmyzožraví ptáci na podzim odlétají do teplých krajů a vracejí se až na jaře. Netopýři řeší problém přežití v zimě jinak. Vykrmí se a jdou spát podobně jako např. medvědi nebo jezevci. Netopýři si k zimnímu spánku vybírají místa se stálou teplotou a stálou vysokou vlhkostí (to aby jim nevysychaly létací blány) - jeskyně, štoly, sklepy, některé druhy i panelové domy. V jeskyních jsou chráněni jednak před predátory, kteří je nevidí (v absolutní tmě jeskyně nevidí ani kočka), jednak před nepřízní počasí (teplota v našich jeskyních je po celý rok stejná, tj. asi 8°C, neprší tu a nefouká). Tma netopýrům nevadí, v jeskyních se orientují stejně jako na lovu pomocí echolokace.

Během zimního spánku netopýři sníží tělesnou teplotu z 38°C na 10°C až 1°C, tepovou frekvenci cca 500x a počet dechů za minutu 200x. Tento stav se nazývá hibernace. Aby se netopýr probudil, mohl létat a obnovit další fyziologické funkce, např. přijímání tekutin a potravy, musí zvýšit tělesnou teplotu, tepovou frekvenci i počet dechů na normální hodnoty. To mu trvá zhruba 30 až 80 minut. A na každou minutu probouzení a zahřívání spotřebuje netopýr tolik energie jako na 1 den hibernace. Má-li netopýr tukovou zásobu na 180 dní, je snadné spočítat, kolik nucených probuzení si může během zimy dovolit, aby přežil. Bohužel se vyskytují případy, kdy se netopýr ve zdraví dožije jara, ale na rozehřátí spotřebuje veškerou zbývající energii, takže mu nezbývá energie ani na dýchání, natož aby se mohl prvně nažrat, a netopýr umírá.

Proto je nesmírně důležité, aby netopýři měli během zimy ve svých zimních úkrytech klid, abychom je my lidé svojí činností nerušili. A k vyrušení a nucenému probuzení netopýrů stačí nezvyklý hluk, změna teploty (např. teplo z karbidky, pokud se příliš přiblížíme). O přímém doteku rukou či nějakým předmětem ani nemluvě.

- Dáša -

Zpět na seznam článků